SIHTKOHT

Åre

Laskumisradade kogupikkus (100 km) ja arvestatav after-ski lubavad Årel julgesti rinda pista Alpi suusakuurortitega.

TUTVUSTUS
HOTELLID

Skandinaavia suurim ja tuntuim suusapiirkond asub Stockholmist umbes kuue tunni autosõidu kaugusel (730 km). Laskumisradade kogupikkus (100 km) ja arvestatav after-ski lubavad Årel julgesti rinda pista Alpi suusakuurortitega.
 

Åre: Skandinaavia suurim suusakeskus.

Vaevalt ükski teine suusapiirkond on Põhja-Euroopa suusahimuliste hulgas nii kuulus kui Åre. Åreskutani mäenõlvad on Põhjamaade parimad, lähimad konkurendid leiduvad alles Alpidest. Isegi kohalikud elanikud ei jõua ühe hooajaga piirkonna kõiki radu korralikult läbi sõita. Åre suusahooaeg algab tavaliselt novembri keskpaiku ja seejärel jätkub suusarõõmu mai keskpaigani.
Åre kõige idapoolsem küla on Åre Björnen, läänepoolseim Duved, ja siia vahele mahub viis tundratippu, millest kõrgeim ulatub 1420 meetrini. Åre külad on väikesed ja mõnusad, igaüks isesugune.
Külastajate käsutuses on 44 lifti ja 90 km hooldatavaid suusaradu. Pikimal laskumisnõlval on pikkust 6 kilomeetrit, suurim kõrguste vahe 890 m. Lumelaudurite eest hoolitsetakse Åres eriti: igal aastal ehitatakse erineva raskusastmega Fun Parke, Tegefjällenis asub aga oskusi üsnagi proovilepanev Snowcross rada.
Suurt tähelepanu pööratakse ka lastele: viis toredat lastetsooni, rohkesti kergeid laskumisnõlvu ja palju tegevust, seda isegi neile, kel suuski või lumelauda kaasas pole: kelgukarussell, kaevandusküla, lumekoobaste ehitamine või hangedes püherdamine.
Üks Åre külade kütkestavatest pooltest püsib peidus õhtupoolikuni: kella kolmest algab tundramaailma parim After Ski. Kohati lärmakas ja äge, kuid siiski leidub ajaviidet igale maitsele.

Åre By: ajaviidet igale maitsele
Åre külas on terve Põhja-Euroopa parimad laskumisnõlvad ja suusamaastikud, piiritult mäe- ja murdmaasuusatamisrõõmu. Åresse tuleb mäesuusatajaid kogu maailmast ning enim naudivad siinseid nõlvu need, kel juba mõnevõrra kogemusi. Legendaarne on siinne After Ski elu. Ainuüksi Åre turuväljaku ääres on kümneid häid restorane ja rohkesti põnevaid ostupaiku

Åre Björnen: lasteparadiis
Siin külas on lapsed ja lastega pered tähelepanu keskpunktis ning lastele mõeldud piirkonda täiustatakse pidevalt. Suusatada (või ka kelgutada) võib otse oma maja uksele ning kõik teenused on koondatud küla keskusesse. Mäenõlvad on kerged ja keerukamatele pääseb hõlpsalt paari lifti abil lääne suunas. Lapsi näeb siin rohkesti ja samuti ka Åre Björneni Karu. Karu võib välja ilmuda ükskõik kus ja tal on lastele alati pakkuda huvitavat ettevõtmist.

Duved: Kuuetoolilift viib mäele
Duvedi küla suusategevus koondub kuuekohalise toollifti ümber. Lifti alumise jaama kõrval paiknevad suusalaenutus, suusakool, kohvik ja liftipiletikassa. Kuuetooliliftis pääseb tuule eest kaitstult Mullfjälletile. Tipust avaneb kilomeetritekaupa suurepäraseid maastikke ja nõlvu, sobivaid ka spetsiaalalade friikidele. Mugavaid, lainetavaid, avaraid looduslikke nõlvu, kus suusataja oskused paranevad iseenesest. Kuigi siinsed looduslikud mäeküljed olid üsna künklikud, ei üritatud neid siledaks lükata, vaid hoolitseti ainult piisava laiuse eest. Õhkkond on rahulikum kui Åres - pered tunnevad end siin paremini. Aga ka Åre teised mäed on käe-jala juures: suusabuss viib sinna viie minutiga.

Tegefjällis au sees kõik, mis libiseb
Tegefjäll on mõnusaks kohaks nii mäesuusatajatele, freestyleritele ja lumelauduritele, aga ka igasuguste riistadega kihutavatele crossoveritele. Siin on laskumisnõlvu igale sõiduvahendile. Tegefjäll on lumelaudurite paradiis, mille mõnusust lisab Snowcrossiraja lähedusse ehitatud uus Fun Park. Siit leiab ka parimad lumelauainstruktorid - tundub, nagu nad elaksidki siin.  

(allikas Estraveller 2001)
 Åre Tegefjäll Alpen

6 - inimese suusamajakesed Are Tjegefällis